POPTÁVKA NEJNIŽŠÍ CENY!!! CHCETE STAVĚT ČI REKONSTRUOVAT VAŠI STŘECHU, NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT O CENOVOU NABÍDKU NA STŘEŠNÍ KRYTINY, PŘIPRAVÍME PRO VÁS VE SPOLUPRÁCI S PŘEDNÍMI VÝROBCI STAVENÍCH MATERIÁLŮ.

PŘEHLED STŘEŠNÍCH KRYTIN, jak to vidí v časopise Chatař a chalupář

Přehled střešních krytin

Pojďme si nejprve shrnout několik obecně platných informací. Důležité je připomenout, že majitelé venkovských chalup v různých regionech Česka jsou ve výběru střešních krytin často omezení tím, co v dané oblasti převažuje. Mnohdy nechtějí a někdy ani nemohou narušit tradiční vzhled stavby volbou libovolného typu krytiny. Rok od roku je však bohatší nabídka alternativních produktů, které jsou vzhledově velmi podobné těm po staletí používaným, ale zároveň jsou vyrobeny z moderních materiálů, který umožňuje využívat veškerých výhod včetně výrazně nižší hmotnosti, vyšší odolnosti, rychlejšího pokládání nebo lepších předpokladů pro vícevrstvé zateplené střechy. Lehkými plechovými či plastovými šablonami různých tvarů tak lze nahradit přírodní břidlici, eternit či dřevěné šindele, ale i pálené tašky nebo klasické falcované oplechování.

Vzhled, výdrž i cena

Nejdéle vydrží přírodní břidlice. Podle odborníků dokonce dvakrát sedmdesát let se zárukou. Po prvních sedmdesáti letech zrezaví hřebíky, kterými je připevněná. Po jejich výměně a otočení šablon vydrží břidlicová střecha dalších sedmdesát let. Jedinečné vlastnosti břidlice z ní však dělají i jednu z nejdražších krytin.
Vynikající výdrží a letitou trvanlivostí se vyznačují i keramické a betonové tašky, ale díky stále kvalitnějším úpravám povrchu nezklamou ani plechové krytiny.
Protože bude celá řada chalupářů s největší pravděpodobností dávat přednost tradičním skládaným střechám, je třeba říct, že mezi často zvažovanými keramickými a betonovými taškami nejsou zásadní rozdíly, krytina z obou materiálů je velmi podobná a má i celou řadu shodných vlastností. Často se tedy lze řídit podle ceny či hmotnosti krytiny, protože betonová je těžší. Její výhodou jsou však přesnější a zcela shodné rozměry, zatímco pálené tašky mají větší rozměrovou toleranci. Vodítkem při rozhodování může být i povrchová úprava tašek.
Máte-li střechu v dosahu vegetace či ve více zastíněném místě, mějte na paměti, že je dobré vyhnout se krytině, která zarůstá. Negativnímu vlivu růstu mechů a lišejníků podléhá vláknocementová krytina včetně dříve rozšířených a na mnoha střechách stále sloužících eternitových šablon a vlnovek. Z těchto krytin se navíc mech a nečistoty odstraňují obtížněji, protože vláknocementový materiál je náchylnější na mechanické poškození a při čištění se navíc mohou uvolňovat částice nebezpečného azbestu. Je to však krytina praktická a na mnoho chalup tyto tradiční tvary šablon patří, proto se jí lidé neradi vzdávají. Eternit či staré vláknocementové krytiny však lze dobře nahradit šablonami z recyklovaných plastů.
Důležitým faktorem pro výběr krytiny je i únosnost krovu. Těžká je především skládaná krytina. Nosnou konstrukci krovu však daleko více ohrožuje nadměrné zatížení sněhovou pokrývkou než samotná hmotnost tašky. To je třeba brát v potaz při volbě krytiny, hlavně v horských oblastech s předpokladem bohatých srážek a dlouho se držícího sněhu.

Skládané krytiny jsou tradiční a prověřenou volbou, moderní povrchové úpravy tašek navíc zlepšují jejich vzhled i výdrž

Pálené a betonové tašky

Skládaná krytina je tradiční, konzervativní a téměř ve všech případech i esteticky vyhovující volbou. Dobře odvádí vodu, ale není zcela odolná vůči větrem hnanému dešti či vodě, kterou vítr zafouká do jednotlivých přesahů. Vodotěsnost lze ale posílit pojistnou hydroizolací z fólií nebo asfaltových pásů.
Výhodou pálených tašek je vzhledová a barevná stálost a dlouhá životnost. Nevýhodou může být vyšší hmotnost. Pálená taška je dražší a křehčí oproti tašce z betonu, která je zase těžší a má menší barevnou stálost.
Vedle klasických režných pálených tašek se prodává i engoba, což je barevná úprava vyznačující se matným až pololesklým povrchem. Můžete mít i glazované tašky, charakteristické vysokým leskem. Glazura výrobek zušlechťuje, zpevňuje a chrání.
Betonová krytina je sice o něco těžší než pálená, ale vzhledem k její pevnosti dosahované silným zhutněním lze vyrábět tašky o něco větších rozměrů a snížit jejich počet na metr. Díky nižším nákladům na výrobu bývá cena jedním z významných argumentů pro volbu krytiny betonové. K dalším výhodám patří i větší barevná i tvarová rozmanitost než v případě pálené krytiny. A také snazší pokládka, protože tašky jsou díky větší pevnosti materiálu dokonale tvarované a přesně do sebe zapadnou.

Tradiční stavba v kombinaci s lehkou plechovou krytinou SATJAM Roof (Satjam)

Plechové krytiny

Plech je lehký a velmi odolný vůči poškození či porůstání mechem a lišejníkem. Design některých šablon velmi zdařile imituje tradiční skládané krytiny. Plechové materiály lze montovat téměř na jakýkoli sklon a tvar střechy, nehodí se jen pro střechy zcela ploché nebo střechy s minimálním sklonem, protože ke správné funkci potřebují dobře odvádět vodu.
Je-li pro vás právě zátěž krovů tím nejdůležitějším kritériem výběru, zvažte pořízení krytin z hliníkových plechů. Dodávají se v nejrůznějších typech a tvarech šablon a profilovaných plátů a vybrat si můžete i z poměrně široké nabídky barevných odstínů a povrchových úprav.
Přibližně dvojnásobkem hmotnosti zatíží konstrukci krovu krytiny z ocelových plechů. Pálená taška přitom krovy oproti hliníku zatěžuje dokonce osminásobkem jeho hmotnosti a čtyřikrát více než krytiny z ocelových plechů. I záruka na plechové krytiny bývá obvykle delší, než je tomu u jiných střech.
Krytiny z plechů se snadno udržují v čistotě, a navíc u nich prakticky odpadá starost s ulpívající a obtížně odstranitelnou špínou. Vybírat můžete mezi imitacemi tradičních pálených tašek, nejrůznějšími typy plošných profilů (trapézové plechy) a falcovanými krytinami, což jsou moderní varianty tradičních střech z ohýbaných plechů, oproti nimž jsou výrazně snazší na pokládku.

Zdařilou napodobeninu břidlice mohou vytvořit i plastové krytiny (plastovastrecha.cz)

Plastové krytiny

Střešní krytiny z plastů jsou lehké, odolné vůči povětrnostním vlivům a často zdařile imitují břidlici, dřevěný šindel nebo vláknocementové šablony. Například eternit s nebezpečným obsahem azbestu může nahradit krytina z recyklovaných plastů ve tvaru a rozměru, odpovídajícím původní eternitové šabloně.
Obecně patří k výhodám plastových krytin odolnost proti mechům, lišejníkům a také vůči slunečnímu záření, dešti, krupobití, mrazu i výkyvům teplot.
Plastové výlisky věrně imitující skutečnou břidlici mohou výrazně snížit náklady při výměně tradičních břidlicových střech. Jsou mimořádně odolné a nevyžadují žádnou údržbu. Šablony se šroubují měděnými šrouby, což ještě zvyšuje odolnost vůči povětrnostním vlivům. Výrobci zdůrazňují i výhodu stálobarevnosti.
Plastové šablony lze ve většině případů pokládat na střechy se sklonem od 12 stupňů. Okapní lem se řeší plechovou okapnicí nebo samotnými šablonami, které mohou mít přesah až 8 cm přes okraj střechy. Lze zvolit buď pokládku spodní řady v rovině, nebo šablony v případě potřeby řezat na potřebný tvar pilou či pákovou řezačkou. Pokládka se dělá na bednění tvořené prkny nebo OSB deskami, na něž se šablony upevňují vruty či speciálními hřebíky.

Ukázka použití vláknocementové střešní krytiny. Šablony mohou mít hladký povrch nebo imitovat břidlici (Cembrit)

Vláknocementové krytiny

Chcete-li nahradit původní eternitové šablony či vlnovky s příměsí škodlivého azbestu materiálem téměř zcela stejným, ale zdravotně nezávadným, můžete zvolit vláknocementovou krytinu, v níž je azbest nahrazen celulózou. Základem pro výrobu vláknocementových šablon a dalších typů krytiny je cement, voda, mletý vápenec a celulózová vlákna. Výsledný produkt vyniká nízkou hmotností, dlouhou životností a odolností vůči vlhkosti i mrazu.
Prodávají se šablony pro tzv. francouzské či německé krytí, šablony ve tvaru dánského či anglického obdélníku, šablony imitující břidlici a rovněž vlnité desky. Existuje i vláknocementová bobrovka, která se pomocí háčků zavěšuje či přitlouká na střešní latě.
Podkladem pro vláknocementové šablony může být laťování i bednění. U některých krytin je možné použít oba způsoby, u jiných výrobce omezuje doporučení buď pouze na latě, nebo na bednění.
Pokud je krytina více zatěžována sněhem nebo u úžlabí, kde hrozí velké zatížení při pohybu sněhu na střeše, doporučují výrobci při montáži na latě zhuštění laťování tak, aby šablony vlivem zatížení nepraskaly. Parametry laťování či bednění závisí rovněž na rozteči krokví.

Pro kvalitu střechy z asfaltových šindelů je velmi důležité dodržet postup pokládání včetně předepsaného množství použitých hřebíků

Asfaltové krytiny

Asfaltové (bitumenové) šindele si získaly přízeň mnoha majitelů chat či chalup zejména díky cenové dostupnosti, barevné i tvarové variabilitě, snadnosti transportu i pokládky a minimálním nárokům na zatížení krovů. Asfaltový střešní šindel je určen pro střechy se sklonem zhruba od patnácti stupňů. Metr čtvereční střechy zatíží tato krytina zhruba deseti kilogramy váhy. Klade se na záklop z vyzrálých prken nebo OSB desky o tloušťce alespoň 15 mm podle rozteče krokví.
Na záklop je nutné položit asfaltový pás, který slouží jako pojistná hydroizolace. Vhodné jsou asfaltové pásy určené pro tento účel. Nepoužívejte asfaltové pásy, které mají nosnou vložku z papíru. Předtím než se na záklop instaluje podkladní pás, je nutné spodní hranu střechy (okraj) oplechovat tak, aby se do dřeva nemohla dostávat vlhkost a voda při stékání ze střechy či při odtávání sněhu.
Prodávají se i bitumenové vlnité desky, nejčastěji ve dvoumetrové délce a v šířce od 95 do 110 centimetrů. K dispozici bývají až ve čtyřech odstínech. Kromě cihlově červené a černé lze koupit i desky v zeleném či hnědém odstínu. Na potřebné rozměry se desky řežou pilou a na konstrukci ze střešních latí se upevňují speciálními hřebíky, jejichž součástí jsou plastové krytky.

Dobré rady

  • Volba vhodného typu krytiny se odvíjí od požadavků na vzhled domu, který střecha vždy výrazně ovlivňuje. Důležitý je však i sklon střechy a kvalita konstrukce krovů.
  • Kompletní výměnu střechy se vyplatí zadat profesionálům, pokládka certifikovanou firmou je často jednou ze základních podmínek poskytnutí záruky.
  • Chcete-li použít tradiční pálené tašky, není často problém sehnat za výhodnější cenu použitou krytinu. Je to i dobrá cesta k dílčím opravám střechy, nebo ke sladění vzhledu domu při zastřešení různých přístaveb.

Text: Richard Guryča